تیپ: INTJ درون گرا – شهودی – منطقی – قضاوتی

جمله‌ی افراد INTJ: توجه به راهكارها از دردسرها مي‌كاهد. كنار هم قرار دادن جزئيات و مشاهده ي موثر آنها

کلیات

تیپ INTJ دارای الگوی ذهنی است که تعیین می‌کند در شرایط گوناگون چگونه باید باشد. او پیوسته برای بهبود خود، دیگران و هر چیزی که در پیرامون آنها قرار دارد تلاش می‌کند. نیاز فراوانی به استقلال دارد و فردی به شدت مستقل می‌باشد. او دوست دارد کارها را به روش خود انجام دهد. این تیپ در محل کار اغلب به مقام رهبری و یا مدیریت می‌رسد و به سازمان خود احساسی از هدفمندی می‌دهد. به شکلی منطقی و منظم کار می‌کند تا راه‌حل‌هایی نوآورانه و مبتکرانه برای مسائل ایجاد کند. او برای رسیدن به مقصود همان اندازه که به خود فشار می‌آورد به دیگران هم فشار می‌آورد. این تیپ دوست دارد مستقل کار کند و علاقه ندارد کسی در کار او دخالت کند.

محل کار

تیپ INTJ از توانمندی‌های مفهومی و تصویری فراوانی برخوردار است. اطمینان فراوانی به بینش‌های شمّی خود دارد و می‌تواند آنها را به واقعیت برساند. اغلب به مقام رهبری و یا مدیریت در مؤسسه و شرکت می‌رسد و به سازمان خود احساسی از هدفمندی‌، پنداره یا مأموریت می‌دهد. به شکلی منطقی و منظم کار می‌کند تا راه‌حل‌هایی نوآور و مبتکرانه برای مسائل ایجاد کند. سیستم‌ها و راه‌کارهایی تدارک می‌بیند که برای کاری که در دست دارد جالب است. برای رسیدن به مقصود همان اندازه که به خود فشار می‌آورد به دیگران هم فشار می‌آورد. وقتی واقعیت با الگوی این تیپ هم‌خوانی ندارد از خود انتقاد می‌کند. دوست دارد که مستقل کار کند، دوست ندارد کسی در کار او دخالت کند. دوست دارد بر اجرای عقاید خود کنترل داشته باشد.

ارتباط با دیگران

تیپ INTJ فرد محتاطی است. بسیار صمیمی و با وفا بوده و بیشتر به روابط سنتی بها می‌دهد. محبت خود را تنها به نزدیکان خود نشان می‌دهد. به معاشرت‌های دو نفری علاقمند است و به تیپ‌های معاشرتی علاقمند است تا کمی از حالت جدی خود بیرون آيد. او به تبادل نظر و تبادل افکار علاقمند است. او از صحبت‌های خودمانی خوشش نمی‌آید. دوست دارد از هر کاری که می‌کند مطلبی بیاموزد. نسبت به رد شدن و مورد بی‌اعتنایی قرار گرفتن حساس است اما رنجش خود را از دیگران پنهان می‌دارد. او نمی‌خواهد کسی از آسیب‌پذیری آنها مطلع شود. جذب و شیفته کارش می‌شود و ممکن است به روابط خود بهای لازم را ندهد. او ممکن است روی نظرهای خود سماجت به خرج دهد.

اوقات فراغت

تیپ INTJ دوست دارد که به تنهایی وقت‌گذرانی کند، به تنهایی فکر کند و مطالعه کند و موضوعات جدید را مطالعه کند. سعی می‌کند بدنش را شاداب و سرحال نگه دارد تا بهتر بتواند فکر کند. او از ورزش‌های انفرادی مانند دویدن و شنا کردن خوشش می‌آید. از نظم و ترتیب خاص برخوردار است. اوقات فراغت او برنامه‌ریزی شده و هدفدار است. این تیپ از فعالیت‌هایی خوشش می‌آید که با آن بتواند چیز یاد بگیرد.

پیشنهاداتی برای خود فرد

با دیگران صحبت کنید و از آنها نظر بخواهید.

حق به جانب و تدافعی نباشید. نقطه‌نظرهای دیگران را رد نکنید.

به نشانه‌های جسمانی استرس، قبل از اینکه حالت بحرانی پیدا کند توجه کنید.

به محدودیت‌های خود توجه کنید و از سرعت گام خود بکاهید.

با توجه به توانمندی‌های دیگران از آنها تعریف و تمجید کنید.

اگر می‌خواهید با دیگران رابطه داشته باشید، مراقب عدم حساسیت‌ها و انتقادها باشید.

در یک موقعیت منفی، مسئولیت قسمت خود را بپذیرید.

بیاموزید که انعطاف‌پذیر باشید.

به کار کردن برای خود بها بدهید. بسیاری از افراد شبیه شما به قدری مستقل هستند که نمی‌توانند برای دیگران کار کنند.

نخواهید که همه امور زندگی را کنترل کنید.

به توانمندی‌های خود بها بدهید – نوآور بودن، سازمان‌یافته بودن، مصمم، اعتماد به نفس، استقلال و خودمختاری و توانایی درک پیچیدگی‌ها.

عناوین شغلی

* مدیر مدرسه

* باستان شناس

* ارشیتکت

* فضانورد

* وکیل

* برنامه نویس یا تحلیل گر کامپیوتر

* مشاور

* طراح

* اقتصاد دان

* مهندس

* مخترع

* تحلیل گر سرمایه گذاری

* مشاور مدیریت

* ریاضی دان

* واسطه وثیقه

* عکاس

* پزشک

* روانپزشک

* روان شناس

* پژوهشگر

* دانشمند

* دانشمند اجتماعی

* واسطه اوراق بورس

* استاد دانشگاه

* نویسنده