مسابقه رسام 97

مسابقه  رسام چیست؟

امروزه در متدهای آموزشی به روز دنیا، یکی از بهترین روش های فراگیری مهارت های مختلف، قرار گرفتن در فضای رقابت و ایجاد چالش برای فرد است. این روش در دانشگاه های سراسر دنیا اجرا شده و می شود، مخصوصا در حوزه سخنرانی و فن بیان. ما نیز بر آن شدیم تا با ایجاد چالش جذاب سخنرانی در مقابل ده ها مخاطب بازدهی آموزش را بالا برده و افراد را تشویق کینم تا با شرکت در مسابقه، سطح کیفی مهارت سخنوری خود را بیازمایند.

مسابقه سخنوری رسام که مخفف (رقابت سخنوران آینده مشهد) می باشد با همکاری سازمان اجتماعی فرهنگی ، هنری شهرداری مشهد در 19 مهرماه 97 در محل فرهنگسرای ترافیک برگزارگردید. ده ها نفر از شرکت کنندگان طرح کاد که در فرهنگسراهای سطح شهر مشهد تحت تعلیم و آموزش مهارت پنج گانه قرار گرفته بودند در این مسابقه به رقابت با یکدیگر پرداختند تا مهارت سخنوری خود را در مقابل داوران و اساتید بنام و حرفه ای این رشته، محک بزنند.

مراحل برگزاری مسابقه رسام 97:

مسابقه دارای یک بخش نهایی است.

علاقمندان جهت شرکت در مرحله نهایی مسابقه فن بیان و سخنوری رسام مراحل زیر را طی نمودند:

پس از گذراندن کارگاه یک روزه آموزش سخنوری که در روز 5 مهرماه 97 به صورت رایگان برای تمامی شرکت کنندگان مسابقه برگزار شد، هدف اصلی آن آموزش دانش لازم به افرادی است که در مرحله اول برحسب استعدادی که داشته اند، انتخاب شده اند. افراد در مرحله نهایی به مدت 3 دقیقه با موضوعات شرح چشم انداز چهل سالگی، توصیف شهر ایده آل در سال 1400 و موضوع آزاد به سخنرانی پرداخته و از میان آن ها 6 نفر به عنوان نفرات برگزیده مسابقه انتخاب شدند. این مرحله  بنا بر سنت مسابقه در حضور داوران و اساتید سخنرانی و اجرا برگزار گردید.

اسامی داوران مسابقه :

 1. سرکار خانم مهندس مریم پوراکبر
 2. جناب آقای مهندس عطا عربشاهی
 3. سرکار خانم مهندس مهدیه هنردوست

ملاک های داوری:

1-اعتماد به نفس 2-زبان بدن و ارتباط چشمی 3-طرزایستادن و حرکات بدن
4-حالت چهره(خندیدن) 5-پوشش مناسب 6-رسا بودن صدا
7-استفاده به جا از مکث 8-تنفس 9-کاربرد صحیح گفتار
10-طنین صدا 11-تن صدا و تغییر لحن 12-جذب مخاطب
13-مقاوم و مسلط به متن 14- شروع و پایان مناسب 15- مدیریت زمان
16- تاثیرکلام 17- کنترل لرزش دست 18- کنترل سرعت کلام

 

نفرات برگزیده مسابقه رسام 97:

 • نفر اول: خانم یگانه عباسی از فرهنگسرای انقلاب
 • نفر دوم: آقای ارمیا منصوریان از فرهنگسرای ترافیک
 • نفر سوم: خانم یگانه برومند از فرهنگسرای انقلاب
 • نفرات چهارم: خانم فاطمه یزدان پناه از فرهنگسرای خانواده،خانم فاطمه آذره از فرهنگسرای انقلاب و خانم فریبا قاسمی از فرهنگسرای بهرمان

جوایز مسابقه:

 • جایزه نقدی ویژه نفر اول مبلغ 1.500.000 ریال
 • جایزه نقدی ویژه نفر دوم مبلغ 1.000.000 ریال
 • جایزه نقدی ویژه نفر سوم مبلغ 1.000.000 ریال
 • جایزه نقدی ویژه نفرات چهارم مبلغ 500.000 ریال

لازم به ذکر است که امتیازات ویژه ای از سوی مجموعه ی آکادمی نوآوری و کارآفرینی فردوسی به کلیه ی شرکت کنندگان مسابقه رسام شامل حضور در تیم تخصصی رسای آکادمی، حضور در کارگاه های حرفه ای سخنوری و استفاده از خدمات آکادمی نوآوری و کارافرینی ( حضور در سینما کسب و کار، کارگاه، رویداد و….) تا سقف 500.000 ریال اعطاء گردید و هم چنین  نفرات برگزیده اول تا سوم مسابقه علاوه بر امتیازات ذکر شده می توانند در رادیو رسا شرکت نمایند هم چنین بورس مدرسه کسب و کار سال 1398 به مبلغ 2.000.000 ریال می باشند.

Share: